Tweety na temat @Lgdkozienice

Biuro Projektu

Godziny pracy biura:
pon. - piąt.
9.00 - 17.00

Adres: ul. Kopernika 8/17
26-900 Kozienice

Tel.: 793 864 252
(48) 366 18 99

E-mail: biuro@lgdkozienice.pl

poniedziałek, 06 lutego 2012

"Dzień dzisiejszy i jutro działania osi 4 LEADER"



Wywiad z Panią Janiną Ewą Orzełowską członkiem Zarządu Woj. mazowieckiego, która nadzoruje pracę Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich.

Leader, w założeniu, ma mobilizować lokalną społeczność, integrować lokalne zasoby, zrzeszać aktywnych mieszkańców w Lokalnych Grupach Działania. Tymczasem procedura oceny „Małych Projektów” jest dość długa, a drobiazgowość weryfikacji bardzo często zniechęca przysłowiowego Kowalskiego do podejmowania realizacji tychże wniosków. Dotychczasowe doświadczenia jasno pokazały, że zmiany systemowe są konieczne, bowiem w wielu przypadkach teoria rozmija się z praktyką.

Renata Wołos: Czy samorząd województwa podejmuje działania pozwalające usprawnić wdrażanie wniosków na małe projekty? Jakie są to działania?

Janina Ewa Orzełowska: Prawda jest taka, że trzeba zacząć od początku i od tego , że LGD przyjmują małe projekty sprawdzając je tylko pod względem zgodności z Lokalną Strategią Rozwoju, a my jesteśmy zobowiązani jako instytucja akredytowana ,do tego aby sprawdzić wnioski pod względem wymogów unijnych. Wnioski, które trafiają do nas nie zawsze są odpowiednio przygotowane, bo one są sprawdzone tylko pod względem zgodności z lokalną strategią . My założyliśmy, że warto walczyć o każdy wniosek. Jeżeli widzimy, że wniosek jest nie do końca pełny, to prosimy o dodatkowe uzupełnienia tego wniosku i dlatego procedury oceny tak długo trwają. Prawda jest taka, że faktycznie czas od momentu złożenia wniosku do jego podpisania jest bardo długi. Podjęliśmy odpowiednie działania w tym kierunku, aby jakoś to usprawnić. Samorząd Województwa Mazowieckiego stara się, aby jak najwięcej osób skierować do weryfikacji małych projektów, ponieważ są to wnioski w których aplikuje się o niewielkie pieniądze, a należy je sprawdzić tak samo jak duże projekty, z dużym dofinansowaniem. Chcielibyśmy jednocześnie uniknąć takiej sytuacji, w której beneficjent otrzymał pieniądze, a w wyniku kontroli będzie musiał oddać uzyskane dofinansowanie.

RW: Czy jest Pani w stanie określić w jakim zakresie został wykorzystany budżet programu Leader przyznany Polsce na lata 2007-2013? Jak Pani ocenia stan wdrożenia osi 4 PROW (podejście Leader) właśnie w naszym województwie?

JEO: Szczerze powiedziawszy, jeżeli pyta mnie Pani prywatnie o zdanie, to cały czas twierdzę, że zbyt mało zostało wydane tych pieniędzy. Uważam , że Lokalne Grupy Działania są takimi grupami , które bardzo mocno aktywizują lokalną społeczność i przeprowadzają właściwą diagnozę , tego co jest potrzebne w danej miejscowości. Obserwując u siebie Samorząd Województwa , widzę , że idzie to coraz lepiej i coraz sprawniej. Mam nadzieje, że za chwilę będziemy się mogli pochwalić tym, że wydaliśmy wszystkie pieniądze.

RW: Czy nie obawia się Pani, że część (tych) pieniędzy nie zdążymy wykorzystać z powodu niezwykle sformalizowanej, bardzo pracochłonnej i nieżyciowej procedury?

JEO: Ja nie obawiam się , że te pieniądze nie zostaną wykorzystane , bo Lokalne Grupy Działania składają dużo wniosków. Może czasami się zdarzyć , że ze względu na długi okres weryfikacji ktoś zrezygnuje z realizacji projektu, ale myślę , że będą to sporadyczne przypadki. Procedury oceny są coraz sprawniejsze , więc mam nadzieję , że te pieniądze za chwilę będą wydane.

Wywiad przeprowadziła Renata Katarzyna Wołos skarbnik Stowarzyszenia LGD „Puszcza Kozienicka”.



Wywiad z Wójtem Magnuszewa - Henrykiem Plakiem.

Izabela Śmietanka. Od 3 lat funkcjonuje Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka”. Chciałabym zapytać , jakie nadzieje i na jakie korzyści liczyliście Państwo jako gmina przystępując do Grupy ?

Henryk Plak. Wszyscy rozumieliśmy temat, że Lokalna Grupa Działania powstaje na bazie korzystania z małych i większych projektów w poszczególnych branżach gospodarczych naszego regionu. Wiązaliśmy w związku z tym nadzieję na wsparcie niektórych inwestycji i z takiego wsparcia Gmina Magnuszew skorzystała. Na dzień dzisiejszy bardzo pozytywnie oceniam działanie LGD „Puszcza Kozienicka”. Gmina Magnuszew skorzystała przede wszystkim z dofinansownia związanego z odnową naszego rynku w Magnuszewie, w ramach działania „Odnowa i Rozwój Wsi” . Możemy się dzisiaj pochwalić pięknie odrestaurowanym Rynkiem , zagospodarowaną wokół niego zielenią i oświetleniem. Realizowaliśmy również mniejsze projekty, jak nowe ogrodzenie wokół kościoła czy wydanie informatora i albumu o Magnuszewie. Dlatego jeszcze raz chciałbym podziękować Zarządowi za dobrą współpracę i okazaną pomoc.

IŚ. Jak już wiemy władze gminy doskonale sobie radzą jeśli chodzi o aplikowanie środków unijnych, a proszę powiedzieć jak mieszkańcy odbierają efekty powyższych prac?

HP. Mieszkańcy również bardzo pozytywnie oceniają powyższe przedsięwzięcia , a szczególnie te , które widzą na co dzień , to znaczy odnowiony Rynek czy nowe ogrodzenie wokół kościoła. Jeżeli zaś chodzi o wydania książkowe tj. informatora i albumu o Gminie Magnuszew, to staramy się je bezpłatnie rozdawać organizacjom i stowarzyszeniom , oraz mieszkańcom naszej gminy przy okazji spotkań w Domu Kultury , czy festynów. Przyczyniają się one do poznawania i promocji naszej Gminy. Ze środków uzyskanych za pomocą LGD zorganizowaliśmy również Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka , na którym mogli się bawić okoliczni mieszkańcy.

IŚ. Jak Pan widzi swoją gminę – „Jutro” – tzn. w przyszłości?

HP. Przede wszystkim zależy nam na dokończeniu niektórych inwestycji. Do takich między innymi należy kanalizacja i zwodociągowanie naszej Gminy. To dla nas bardzo ważny temat. Na dzień dzisiejszy w Gminie kanalizację posiada 40 % jej mieszkańców. W porównaniu z miasto-gminami wskaźnik ten jest bardzo mały. Jeśli chodzi o porównanie z innymi gminami wiejskimi wypadamy zdecydowanie lepiej i wskaźnik ten jest wyższy. I tu liczymy na wsparcie finansowe ze strony Lokalnej Grupy Działania i pozyskanie za jej pośrednictwem kolejnych funduszy unijnych. Zamierzamy też aplikować w ramach działania „Małe projekty” o środki na festyny i imprezy okolicznościowe dla mieszkańców Gminy Magnuszew.

Z Wójtem Gminy Magnuszew Panem Henrykiem Plakiem rozmawiała Izabela Śmietanka.

Południowe mazowsze

Południowe Mazowsze Dziedzictwo i Rozwój
Wszyscy Razem Warka Razem dla Radomki
Wspólny Trakt Na Piaskowcu
Gminy Nadpiliczne

Losowa fotografia

Partnerzy projektu

armsa mazovia minrol arimr