Tweety na temat @Lgdkozienice

Biuro Projektu

Godziny pracy biura:
pon. - piąt.
9.00 - 17.00

Adres: ul. Kopernika 8/17
26-900 Kozienice

Tel.: 793 864 252
(48) 366 18 99

E-mail: biuro@lgdkozienice.pl

sobota, 11 czerwca 2016

140 rocznica urodzin Marii Komornickiej

W sobotę 4 czerwca 2016 r. w Grabowie nad Pilicą odbyły się uroczyste obchody 140 rocznicy urodzin Marii Komornickiej.

Maria Komornicka urodziła się 25 lipca 1876 roku w Grabowie nad Pilicą. Jest jedną z najciekawszych i najbardziej niedocenionych poetek fin de siecle’u (Młodej Polski). Znana jest jako poetka, tłumaczka i krytyczka literacka. Zadebiutowała w wieku 16 lat publikacją opowiadań w „Gazecie Wyborczej”, a dwa lata później wydała Szkice (1894). W jej dorobku znalazły sie także: Forpoczta (1895), Skrzywdzeni (1895), Raj młodzieży (1896), Baśnie. Psalmodie (1899). Współpracowała z Głosem warszawskim, Strumieniem, Życiem krakowskim, Chimerom, gdzie pod pseudonimem Piotr Włast drukowała recenzje na temat największych dzieł epoki. W Grabowie stworzyła również Księgę poezji idyllicznej, zbiór utworów dedykowanych matce poetki.

Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół w Grabowie, gdzie przed wojną stał dom rodziny Komornickich oraz w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Jej celem było zapoznanie z twórczością poetki, a przede wszystkim przywrócenie jej postaci, która dotychczas była przez wielu zapomniana.

"W ostatnich latach dzieki staraniu wielu osób Maria Komornicka wraca do literatury i kultury polskiej i mam nadzieję, że już wkrótce zajmie w tej literaturze i kulturze należne jej miejsce" – powiedziała prof. Brigitta Helbig – Mischewski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Imprezę poprowadziły Grażyna Wnuk, Edyta Lusarczyk i Agnieszka Durajczyk.

W spotkaniu uczestniczyła rodzina poetki, znawcy literatury, miłośnicy twórczości Komornickiej oraz przedstawiciele samorządów lokalnych, stowarzyszeń.

Wśród zaproszonych gości znalazło się także nasze stowarzyszenie, które w tegorocznych obchodach pełniło funkcję jednego ze współorganizatorów.

Na wstępie uroczystości goście obejrzeli film pt. "Powrót Marii do zrzuconego z gałęzi gniazda". Wręczone zostały również nagrody laureatom konkursu o życiu i twórczości poetki. Otrzymały je Magdalena Dyga i Małgorzata Górka.

Członkowie Komitetu Honorowego otrzymali pamiątkowe prace plastyczne uczniów – obrazujące wiersze poetki.

Kolejnym punktem programu był spacer po Grabowie śladami Marii, ubarwiony opowieściami mieszkańców pamiętających dwór Komornickich.

Następnie goście zostali zaproszeni do kawiarni Marii Komornickiej, gdzie obejrzeli spektakl "Życie listami pisane", który uzupełniły piosenki z repertuaru Edyty Gepert.

Druga część obchodów odbyła się w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, na którą złożyły się wernisaż wystawy rękopisów poetki, wykład prof. Brigitty Helbig – Mischewski, występ uczniów z Gimnazjum w Grabowie nad Pilica oraz koncert "Piwnicy pod Baranami".

Południowe mazowsze

Południowe Mazowsze Dziedzictwo i Rozwój
Wszyscy Razem Warka Razem dla Radomki
Wspólny Trakt Na Piaskowcu
Gminy Nadpiliczne

Losowa fotografia

Partnerzy projektu

armsa mazovia minrol arimr