Tweety na temat @Lgdkozienice

Biuro Projektu

Godziny pracy biura:
pon. - piąt.
9.00 - 17.00

Adres: ul. Kopernika 8/17
26-900 Kozienice

Tel.: 793 864 252
(48) 366 18 99

E-mail: biuro@lgdkozienice.pl

czwartek, 25 czerwca 2015

Z wizytą studyjną na Pojezierzu Wałeckim

W dniach 16 – 18 czerwca 2015 r. 30 przedstawicieli sektora społecznego, gospodarczego oraz samorządowego z obszaru naszego działania wzięło udział w wizycie studyjnej na terytorium województwa zachodniopomorskiego.

Jej celem była wymiana doświadczeń i zapoznanie się z dobrymi praktykami, jak również bliższe poznanie walorów kulturowych, turystycznych i przyrodniczych odwiedzanych terenów.

Wizytę na terenach malowniczego pojezierza wałeckiego rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej – Inkubatora kuchennego w Minikowie.

Inkubator to najnowocześniejszy obiekt z urządzeniami przeznaczonymi dla drobnych przetwórców produktów rolnych, firm cateringowych czy rolników, którzy mogą przygotować i przetwarzać swoje produkty w dobrze wyposażonych i przygotowanych do tego celu pomieszczeniach, zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.

Na terenie inkubatora istnieje również zaplecze pozwalające na przeprowadzanie różnego rodzaju szkoleń t.j. warsztaty kulinarne.

Następnie udaliśmy się do gminy Mirosławiec, gdzie odwiedziliśmy "Dziką zagrodę" zamieszkałą przez żubry.

Projekt „Budowa zagrody pokazowej żubrów w gminie Mirosławiec” został opracowany w 2012 r. przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze i ma na celu zabezpieczenie populacji żubrów w północno-zachodniej Polsce przed presją turystyczną. Na terenie zagrody znajduje się wieża obserwacyjna, nadziemna kładka, biegnącą 3 m nad ziemią od kompleksu obsługi żubrów do wieży obserwacyjnej oraz skrzydło dydaktyczne kompleksu obsługi żubrów.

Pierwszy dzień pobytu zakończyło zakwaterowanie w bajkowym gospodarstwie agroturystycznym "7 ogrodów", które również korzystało z dofinansowania unijnego.

Projekt ten miał na celu stworzenie zupełnie wyjątkowego miejsca – utworzenie siedmiu autonomicznych i różnorodnych domków otoczonych pięknymi ogrodami, gdzie nie tylko można odpocząć, ale również przenieść się na chwilę w krainę magii i czarów.

Kolejny dzień pobytu rozpoczęliśmy spotkaniem z przedstawicielami stowarzyszeń województwa zachodniopomorskiego – LGD "Lider Wałecki" i LGD "Szanse Bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego", którzy zaprezentowali nam nie tylko swoje osiagnięcia, ale również projekt pt. "Włóczykije Pojezierza". W ramach projektu mającego na celu rozwój turystyki na obszarach wiejskich, zmodernizowano i wyznaczono trasy nordic walking oraz utworzono aplikację mobilną – przewodnik turystyczny na telefony komórkowe prezentujący charakterystyczne dla danego obszaru miejsca oraz przebieg istniejących tras turystycznych.

Podczas spotkania miała miejsce także wideokonferencja z przedstawicielami LGD Blekinge ze Szwecji, której celem była inicjacja współpracy międzynarodowej polegająca na wymianie doświadczeń, określeniu ewentualnych wspólnych obszarów przyszłej współpracy w nowym okresie programowania i realnych możliwości wdrażania wspólnych projektów partnerskich.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu, miejsca, w którym wielkie tradycje sportowe łączą się z bogatą i nowoczesną bazą sportowo-rekreacyjną.

Tutaj znajduje się również słynny Most Kłosowski – jedyny w Polsce most wiszący, który spina ze sobą dwa brzegi jeziora Raduń.

Z Wałcza przenieśliśmy się do muzeum Wału Pomorskiego, gdzie nie tylko można zobaczyć duży zasób mundurów i militariów z okresu II wojny światowej oraz wysłuchać barwnych opowieści przewodników przebranych w mundury, ale przede wszystkim można wszystkiego dotykać.

Następnie z naszym mundurowym przewodnikiem udaliśmy się do skansenu fortyfikacyjnego "Grupa Warowna Cegielnia"- oddział Muzeum Ziemi Wałeckiej, gdzie zobaczyliśmy najlepiej zachowany bunkier na Wale Pomorskim.

Aby nabrać sił do dalszej wędrówki złożyliśmy wizytę w spółdzielni socjalnej "Pasja", powstałej z przekształcenia Koła Gospodyń Wiejskich, świadczącej usługi kateringowe i dodatkowo prowadzącej motel.

Zwiedzanie zakończyliśmy w ekogospodarstwie agroturystycznym, gdzie właściciele oprócz tradycyjnej działalności gospodarczej oferują swoim gościom organizację spływów kajakowych, czy warsztaty z ceramiki.

Nasz wyjazd studyjny zakończyła wizyta na terenie wioski kwiatowej w miejscowości Żalno. Tutaj mogliśmy obejrzeć projekt koncepcyjny "Tęczowy zakątek", który powstał dzięki wysiłkom członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Żalno oraz mieszkańców Żalna.

Projekt ma być nie tylko punktem pokazowym Wioski Kwiatowej, ale również terenem, gdzie mieszkańcy mogą spotykać się i odpoczywać wśród ponad 1000 roślin, umiejscowionych w zakątkach t.j. „Ogród babci Janinki”, „Tęczowa jadalnia”, czy „Ogrodzie zapachów i motyli”.

Na zakończenie prezes Stowarzyszenia pani Ewa Szczypiorska zaprosiła nas do zmodernizowanej świetlicy, w której prowadzone są różnorodne warsztaty dla odwiedzających wioskę gości i gdzie można poznać smaki, sekrety oraz tajemną mowę kwiatów.

Aleksandra Wieczorek

Południowe mazowsze

Południowe Mazowsze Dziedzictwo i Rozwój
Wszyscy Razem Warka Razem dla Radomki
Wspólny Trakt Na Piaskowcu
Gminy Nadpiliczne

Losowa fotografia

Partnerzy projektu

armsa mazovia minrol arimr