Tweety na temat @Lgdkozienice

Biuro Projektu

Godziny pracy biura:
pon. - piąt.
9.00 - 17.00

Adres: ul. Kopernika 8/17
26-900 Kozienice

Tel.: 793 864 252
(48) 366 18 99

E-mail: biuro@lgdkozienice.pl

piątek, 11 października 2013

Dobra zabawa w dobrym towarzystwie – Parafiada Kozienice 2013

Miłośnicy sportu i dobrej zabawy spotkali się na festynie rodzinnym Parafiada - Kozienice 2013. I choć za pasem już jesień było bardzo gorąco.

Inicjatorem oraz głównym organizatorem wydarzenia było nasze stowarzyszenie przy współpracy Parafii pw. Świętej Rodziny w Kozienicach, Rycerzy Kolumba oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego “Olimp”.

Zaproszenie skierowaliśmy do wszystkich mieszkańców obszaru naszego działania, ale szczególnie do rodzin z dziećmi, na które czekało wiele atrakcji.

W związku z tym rywalizacja miała na celu nie tyle zwycięstwo w parafiadowej punktacji, ale stała się przede wszystkim pretekstem do integracji, poprzez dobrą zabawę, która towarzyszyła uczestnikom przez cały dzień.

Impreza odbyła się w sobotę, 28 września na placu wokół kościoła, przy ulicy Głowaczowskiej.

Jednak przygotowania do niej rozpoczęły się już dużo wcześniej.

Aby wszystko było dopięte na "ostatni guzik", już 2 tygodnie przed terminem rozpoczęliśmy "krok po kroku" wdrażać kolejne pomysły. A że czas szybko płynie, a pracy było bardzo dużo musieliśmy stanowczo zakasać rękawy.

W sobotę już o 7 rano pojawiliśmy się na placu, który za kilka godzin miał stać się areną sportowej rywalizacji.

Rozpoczęliśmy od organizacji naszego centrum dowodzenia, czyli ustawienia namiotu, w którym mieściło się biuro zawodów, prowadzone przez Izabelę Śmietankę.

Następnie przyszedł czas na przygotowanie części wystawowej, którą tworzyły stoiska z produktami lokalnymi - np. jabłka i gruszki z magnuszewskich sadów, swojskie wyroby wędliniarskie, naturalne soki owocowe oraz tradycyjne pieczywo.

Jednocześnie pracownicy firmy “Kinder planet” montowali główne atrakcje festynu – Boisko Piłkarzyki Mundial, Symulator Surfing, Górę Wspinaczkową oraz Euro – Bungee 4. W ferworze pracy „życia" zaczęły nabierać urządzenia sportowe.

Również ksiądz proboszcz otrzymał swój przydział obowiązków i bez mrugnięcia zabrał się do ciężkiej pracy.

Imprezę rozpoczęła Msza Święta polowa, którą koncelebrowali proboszcz Krzysztof Katana z parafii Św. Bartłomieja w Brzózie, wikariusz z tej parafii Piotr Kszczot oraz ksiądz dziekan z parafii Św. Rodziny Władysław Sarwa.

"Dbanie o kondycję ducha, jest tak samo ważne jak dbanie o kondycję ciała" - przypominał w homilii proboszcz Katana.

Po mszy nastąpiła oficjalna inauguracja Parafiady, a wszystkich gości powitał prezes Marek Przedniczek, który zaprosił przybyłych do wspólnej zabawy.

Wszyscy chętni do udziału w rywalizacji sportowej dokonywali rejestracji w biurze zawodów.

Zapisy przyjmowały Irena Bielawska oraz Renata Wołos, które po dokonaniu rejestracji uczestnika,wręczały powitalne upominki – gadżety i publikacje Lokalnej Grupy Działania oraz bony żywnościowe. Tak wyposażeni zawodnicy kierowali się na poszczególne areny walki.

O godzinie 11 rozpoczął się blok imprez sportowych. Na placu zjawiły się całe rodziny z dziećmi.

Do rywalizacji stanęły drużyny z 8 parafii dekanatu Kozienickiego – parafia pw. Świętej Rodziny w Kozienicach, parafia pw. Świętego Krzyża w Kozienicach, parafia pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Brzózie, parafia pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Janikowie, parafia pw. Świętego Stanisława w Stanisławicach, parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego i św. Leonarda w Brzeźnicy, parafia pw. Świętego Jakuba Apostoła w Świerżach Górnych oraz parafia pw. Świętej Katarzyny w Ryczywole.

Odważni mogli się zmierzyć na czas z górą wspinaczkową o wysokości 6,7 m. I tych nie zabrakło, bo do konkurencji zgłosiło się aż 63 uczestników. Sędzia główny Dariusz Mazur dbał nie tylko o bezpieczeństwo uczestników, ale również o świetną zabawę. Wspinaczka na górę dostarczyła zawodnikom wielu emocji, a każdy, kto spróbował swoich sił, doświadczył niezapomnianych wrażeń. Niektórzy mieli okazję pokonać własne lęki i słabości.

Największym zainteresowaniem cieszył się turniej piłki nożnej, na urzadzeniu „Boisko piłkarzyki mundial”. O przestrzeganie zasad fair play oraz wspaniałą atmosferę podczas sportowych zmagań dbał sędzia główny – Michał Kusio. Tutaj jak w prawdziwym meczu, wygrali ci, którzy strzelili więcej goli. Taktyka, szybkość, a przede wszystkim umiejętne współdziałanie zadecydowały o zwycięstwie drużyny z parafii p.w. Św. Krzyża – Dominika Przepiórki, Jakuba Mańturza, Sebastiana Rębisia, Błażeja Traczyka oraz Jakuba Przepiórki.

Miłośnicy Andrzeja Grubby rywalizowali przy stole tenisowym. Zgłosiło się 24 uczestników. Sędzia główny Marek Baranowski dbał, aby cały turniej przebiegał w sportowej atmosferze. Wszyscy wykazali się dużymi umiejętnościami oraz pokazali, że potrafią grać zgodnie zasadami.

Emocjonujący okazał się turniej bilardowy, odmiana 9 – bil, do którego zgłosiło się 5 uczestników. Zwycięzcą został Jakub Mańturz.

Poziom graczy był bardzo wysoki a walka zacięta – podsumował zmagania uczestników sędzia główny – Piotr Szczechula - Choć bile do łuz uczestnicy wbijali z różnym skutkiem, niektórzy gracze wyróżniali się niezwykłym bilardowym talentem.

W turnieju siatkówki plażowej rywalizacja odbywała się w zespołach mieszanych, a dwuosobowe zespoły grały systemem "każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Zmagania 7 drużyn prowadził sędzia główny – Piotr Babula. Sportowe rozgrywki były bardzo zacięte i stały na wysokim poziomie. Ostatecznie na najwyższym podium stanęła drużyna w składzie Anna Ośka i Ewelina Dyga.

Turniej Darta poprowadził Artur Piechota z synem Piotrem. 17 par zawodników rywalizowało w systemie pucharowym. Każdy z zawodników oddawał 6 rzutów. O zwycięstwie decydowała suma punktów drużyny. Celne oko i wprawna ręka to najważniejsze atuty zawodników. Każdy celny rzut wywoływał burzę oklasków. Nie brakowało również dokonań budzących wesołość publiczności.

Kto zaś nigdy nie doświadczył pływania na desce surfingowej mógł spróbować swoich sił na urządzeniu Symulator Surfing. Wystarczyło pod okiem sędziego głównego Piotra Bielawskiego stanąć na ruchomej desce i nie mocząc ubrania, rozpocząć świetną zabawę, sprawdzając przy tym swoją równowagę. Na doświadczonych śmiałków czekał tryb „Wysoka Fala”. Zwycięzcą został Jacek Mikutel. Niekwestionowanym liderem okazał się ksiądz Henryk, który szusował w sutannie niczym doświadczony „łowca fal”.

Biegi przełajowe zostały rozegrane na trasie wiodącej wokół budynku kościoła. Rywalizowano w kategorii dziewcząt i chłopców na dystansach: 300 m, 500 m, 800 m oraz 1000 m. Nad sprawnym przebiegiem tej części Parafiady czuwali nasi partnerzy - członkowie klubu “Olimp”, z Tomaszem Baranowskim na czele. Swoich następców wypatrywała Danuta Woszczek – lekkoatletka, multimedalistka mistrzostw Polski.

Na wszystkich uczestników czekało również Euro-Bungee. Podniebne akrobacje na wysokości nawet 8m to wspaniała gratka dla małych i dużych amatorów mocnych wrażeń. Niezapomniane salta i wyskoki a przy tym pełna asekuracja i bezpieczne lądowanie na gumowej trampolinie sprawiają, że eurobungee to bardzo widowiskowa forma sportowej zabawy.

Każda z konkurencji cieszyła się ogromną popularnością a uczestnicy dzielnie stawiali czoła konkurentom w sportowej rywalizacji. Łacznie w zawodach wzięło udział 252 uczestników.

Dla najlepszych przygotowano nagrody rzeczowe – akcesoria sportowe oraz komputerowe.

Licznie zgromadzona publiczność z wypiekami na twarzy dopingowała zawodników. Równie często brawa biły dzieci rodzicom, jak i rodzice dzieciom.

Wszyscy uczestnicy festynu w przerwach pomiędzy sportowymi rozgrywkami zwiedzali wystawy twórców lokalnych oraz produktów wytwarzanych w oparciu o plony Ziemi Kozienickiej. Swoje prace prezentowali nasi członkowie, artyści – Marlena i Andrzej Zielińscy, Barbara Drachal oraz Zbigniew Kurasiewicz.

Na stoisku grupy producenckiej Nasz Owoc można było spróbować pysznych jabłek i gruszek – plonów magnuszewskich sadów.

Firma Eko Food z Janowa zaprezentowała szeroki wachlarz naturalnych soków owocowych.

Pani Krystyna Kowalczyk rozpieszczała podniebienia zgroomadzonych gości przepysznymi wyrobami cukierniczymi i piekarniczymi.

Na zmęczonych zawodników czekał gorący poczestunek – dania z grilla serwowane przez masarnię Sławomira Grzędy.

Ponadto można było odpocząć chwilkę w kawiarence mieszczącej się w Centrum bł. Jana Pawła II i nad kubkiem gorącej kawy albo herbaty wymienić się sportowymi newsami.

Całość imprezy zarejestrowały nasze kamery. Nad sprzętem filmowym czuwało przenikliwe oko Piotra Mielcarzewicza.

A z drugiej strony obiektywu można było zobaczyć uśmiechniętego kierownika biura - Michała Krusio.

Najlepszym podsumowaniem imprezy były pytania zadawane przez jej uczestników: “Kiedy spotkamy sie ponownie?”oraz propozycje miejsca organizacji kolejnej takiej imprezy sportowej, składane przez proboszczów parafii biorących udział w wydarzeniu.

To był aktywny dzień dla wszystkich miłośników ruchu, dobrej zabawy i emocjonującej rywalizacji.

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania “Puszcza Kozienicka” Marek Przedniczek serdecznie dziekuje za pomoc i współprace w organizacji Parafiady 2013: Parafii Św. Rodziny w Kozienicach a w szczególności ks. Kan. Władysławowi Sarwie oraz ks. Henrykowi Kowalczykowi, członkom Wolontariatu Skrzydła oraz Rycerzom Kolumba, pielęgniarce Irenie Mickiewicz, Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Olimp” - Kozienice, z trenerem Januszem Misztalem oraz z Tomaszem Baranowskim, Danucie Woszczek, uczestnikom i reprezentacjom parafii dekanatu Kozienice.

Aleksandra Wieczorek

Południowe mazowsze

Południowe Mazowsze Dziedzictwo i Rozwój
Wszyscy Razem Warka Razem dla Radomki
Wspólny Trakt Na Piaskowcu
Gminy Nadpiliczne

Losowa fotografia

Partnerzy projektu

armsa mazovia minrol arimr