Tweety na temat @Lgdkozienice

Biuro Projektu

Godziny pracy biura:
pon. - piąt.
9.00 - 17.00

Adres: ul. Kopernika 8/17
26-900 Kozienice

Tel.: 793 864 252
(48) 366 18 99

E-mail: biuro@lgdkozienice.pl

piątek, 07 czerwca 2013

Polowanie na śmieci, czyli 7 Sprzątanie Garbatki

Sprzątanie Garbatki to jedna z imprez plenerowych, która od lat wpisuje się w kalendarz szkolnych wydarzeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce – Letnisku.

Tym razem VII już edycja odbyła się 5 czerwca 2013 roku. Po raz kolejny porządkowano okolicę „Góry Wydmowej”.

Jednakże tegoroczna akcja odbyła się dzięki środkom unijnym pozyskanym za pośrednictwem naszego stowarzyszenia. Przedsięwzięcie zostało wpisane w ramy działania „Małe projekty”, którego zakres obejmuje między innymi promowanie, zachowanie oraz odtworzenie cennego lokalnego dziedzictwa krajobrazowego i przyrodniczego. Wartość całkowita operacji wyniosła 34 137 zł, przy czym kwota dofinansowania to 21 750,75 zł.

Sprzątanie Garbatki, nazywane przez Mirosława Dziedzickiego świętem szkoły, stało się już swojego rodzaju tradycją, która angażuje nie tylko szkolną młodzież, ale również i lokalne władze. W tym roku do akcji włączyły się: Gminne Centrum Rekreacji, Sportu i Promocji w Garbatce-Letnisku, miejscowa Szkoła Podstawowa, Publiczne Gimnazjum oraz Zespół Szkół z Ursynowa koło Kozienic.

Imprezę otworzyły uroczyste dźwięki trąbki Koła Sygnalistów z Technikum Leśnego. Kolejno głos zabrali - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Mirosław Dziedzicki i prezes Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” Marek Przedniczek. Obaj panowie podkreślili jak ważna w dzisiejszych czasach jest świadomość ekologiczna oraz odpowiedzialność za otaczające nas środowisko.

Następnie grupy młodych „tropicieli”, wyposażone w worki i rękawiczki, ruszyły na poszukiwanie dzikich wysypisk śmieci i ukrytych tam skarbów. A starać było się naprawdę warto, bo za największy okaz w Konkursie na Największego Śmiecia czekały cenne nagrody.

Po zakończonym sprzątaniu, uczestnicy akcji mogli odpocząć i zrelaksować się na „Polance przy Grzybku”. Tam można było się również posilić przy grillu oraz obejrzeć przygotowany program artystyczny.

Na scenie, udekorowanej w banery z eko – hasłami: „Ziemia dla człowieka – człowiek dla Ziemi” oraz „Nie bądź ślimak dbaj o klimat” zaprezentowały się szkolne kabarety i zespoły. Ci bardziej dociekliwi też nie mogli narzekać na brak informacji, ponieważ na „Polance” można było obejrzeć dwie wystawy „Ekologia wśród nas” oraz ekspozycje prac uczniów „Wyczarowane z drewna”.

Imprezie towarzyszyły także konkursy dotyczące sportu, wiedzy o lesie oraz drewna i jego obróbki. Urodzeni w czepku mogli zaś wziąć udział w loterii fantowej a odważni przejechać się na ekologicznym rowerze – całym ustrojonym w liście. Na zakończenie uczestnicy imprezy otrzymali ufundowane przez sponsorów nagrody.

Aleksandra Wieczorek

Południowe mazowsze

Południowe Mazowsze Dziedzictwo i Rozwój
Wszyscy Razem Warka Razem dla Radomki
Wspólny Trakt Na Piaskowcu
Gminy Nadpiliczne

Losowa fotografia

Partnerzy projektu

armsa mazovia minrol arimr