Tweety na temat @Lgdkozienice

Biuro Projektu

Godziny pracy biura:
pon. - piąt.
9.00 - 17.00

Adres: ul. Kopernika 8/17
26-900 Kozienice

Tel.: 793 864 252
(48) 366 18 99

E-mail: biuro@lgdkozienice.pl

piątek, 29 marca 2013

Warsztaty tradycji wielkanocnych

Baranki, palmy oraz tradycyjne pisanki – te symbole świąteczne wykonywali uczestnicy tegorocznych warsztatów dotyczących tradycji wielkanocnych. I choć pogoda kojarzyła się raczej z Bożym Narodzeniem, to w Kozienicach można było jednak poczuć atmosferę wiosny.

Spotkanie odbyło się 25 marca 2013 roku w Centrum myśli Jana Pawła II, znajdującego się na terenie kościoła parafialnego pw. Świętej Rodziny w Kozienicach. Warsztaty przygotowało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka” przy życzliwej współpracy ks. kan Władysława Sarwy i ks. Henryka Kowalczyka.

W zajęciach wzięły udział dzieci z Placówki Socjalizacyjnej „Panda” z opiekunem panią Zofia Karaś, członkowie Stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin „Sami sobie” z opiekunkami Dorotą Śmietanką i Ewą Liz oraz uczniowie z PSP nr 3 w Kozienicach z opiekunem panią Danuta Kopyt.

W imieniu organizatorów gości serdecznie powitał Marek Przedniczek, prezes LGD, który pokrótce przedstawił program spotkania i podziękował wszystkim za przybycie.

Następnie ks. Władysław Sarwa poświęcił wielkanocne pokarmy i odmówił stosowną modlitwę. Skierował także kilka ciepłych słów do wszystkich obecnych, podkreślając: „że dzieląc się jajkiem, dzielimy się tym samym wszystkim tym co dobre – radością, pomocą i doświadczeniem”. Obaj gospodarze złożyli także zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia.

Po czym wszystkich zaproszono na poczęstunek. Zgodnie z polską tradycją na obficie zastawionych stołach nie zabrakło pieczonej szynki, swojskiej kiełbasy oraz domowego, pachnącego chleba.

Świąteczny nastrój podkreślały zapalone świece oraz pokrojone jajka, którymi wszyscy dzielili się, gremialnie składając sobie wzajemnie życzenia wielkanocne.

Po poczęstunku uczestnicy ochoczo zabrali się do pracy. A, że przygotowywanie ozdób to dobra zabawa nikogo nie trzeba było długo namawiać.

Na kilka godzin pomieszczenia centrum zamieniły się w kolorowy warsztat. Każdy z uczestników mógł sobie wybrać jedną z trzech sekcji twórczych – malarstwo, rzeźbę lub wykonywanie palm.

W rolę nauczycieli wcielili się nasi twórcy regionalni, którzy nie tylko cierpliwie doradzali, ale zdradzali uczestnikom warsztatów, w czym tkwi sekret kolorowych ozdób zrobionych własnymi siłami.

Pracami młodych twórców kierowali: Marlena Zielińska i Helena Szamańska – malarstwo, Zbigniew Kurasiewicz i Andrzej Zieliński – rzeźba oraz Władysława Drachal i Halina Długosz – wykonywanie palm.

W rezultacie powstały przepiękne cudeńka – wycinane, lepione, malowane i skręcane. Z bibuły, bazi a nawet z kolorowych piór i cekinów. Nie było dwóch takich samych ozdób, a wszystkie były wyjątkowe i niepowtarzalne.

Na zakończenie jury nagrodziło najlepsze prace. A każdy uczestnik spotkania otrzymał drobny upominek.

Czas świąt to nie tylko najważniejsze wydarzenie w chrześcijańskim kalendarzu, a także doskonała okazja by poznać różnorodność naszego regionu oraz dać młodym pokoleniom możliwość zetknięcia się z tradycją i folklorem, który jest w ich życiu na co dzień. Mamy nadzieję, że takie spotkania, jak to będą nie tylko stanowić lekcję pobudzania wyobraźni i rozwijania zręczności w dłoniach, ale przede wszystkim pielęgnować dobro - nasze rodzime, świąteczne tradycje.

Słowa podziękowania kierujemy w stronę dyrekcji szkół, opiekunów, jak również twórców ludowych, bez których trudno byłoby zorganizować tegoroczne warsztaty.

Aleksandra Wieczorek

Południowe mazowsze

Południowe Mazowsze Dziedzictwo i Rozwój
Wszyscy Razem Warka Razem dla Radomki
Wspólny Trakt Na Piaskowcu
Gminy Nadpiliczne

Losowa fotografia

Partnerzy projektu

armsa mazovia minrol arimr