Tweety na temat @Lgdkozienice

Biuro Projektu

Godziny pracy biura:
pon. - piąt.
9.00 - 17.00

Adres: ul. Kopernika 8/17
26-900 Kozienice

Tel.: 793 864 252
(48) 366 18 99

E-mail: biuro@lgdkozienice.pl

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Ocalić od zapomnienia - Jarmark Sztuki Ludowej w Iłży


Gliniane ptaszki, ozdobne serwety oraz „fikuśne” rzeźby to tylko niektóre z rękodzielniczych cudeniek, jakie można było zobaczyć w niedzielę 12 sierpnia podczas XVIII Jarmarku Sztuki Ludowej w Iłży koło Radomia. Imprezę, jak co roku zorganizowało Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących.

Jarmark posiada już wieloletnią tradycję i na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu. Jak co roku uroczystość zgromadziła całą rzeszę wystawców jak i wielbicieli twórczości ludowej. Ponad 70 artystów z terenu Mazowsza i województwa świętokrzyskiego zaprezentowało swoje dzieła. Subregion kozienicki reprezentowało nasze Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka” w osobach - malarka Marlena Zielińska, koronkarka Barbara Drachal oraz rzeźbiarz Zbigniew Kurasiewicz.

Kramy pełne fantazyjnych precjozów przyciągnęły tłumy odwiedzających. A było co oglądać. Na kramach prezentowane były wszystkie wyroby rękodzielnicze - począwszy od wiklinowych plecionek, ręcznie wyrabianych kilimów, poprzez rzeźby z gliny oraz drewna, na kowalskich i koronkarskich „cacuszkach” kończąc. Nie zabrakło też tradycyjnych lalek oraz wyrobów garncarskich, produktów, z których od lat słynie region iłżecki.

Impreza to również doskonała okazja do podpatrzenia jak powstają rękodzielnicze dzieła i poznania naszych tradycji, tak często już zapomnianych. Twórcy z przyjemnością opowiadali o swojej pracy, a niektórzy zgodzili się nawet zdradzić tajniki swojego zawodu. Chętni mogli spróbować także swoich sił w wyrobie poszczególnych dzieł.

Klimat ludowy jarmarku podkreśliły zaś występy muzyczne znanych kapeli ludowych. Można było posłuchać zarówno pieśni, jak i poezji ludowej.

Podczas całego trwania jarmarku twórcy oprócz wystawy swoich dzieł przygotowywali się do konkursu na wykonanie rękodzieła w określonej kategorii. Do udziału w nim zgłosiło się ponad 50 osób. Swoim kunsztem popisali się także nasi artyści.

W kategorii haft i koronka kozieniczanka Pani Barbara Drachal uhonorowana została główną nagrodą za pracę serweta na drutach. Przepiękny wzór z motywem roślinnym tulipanowca zachwycił jury swoją niepowtarzalną formą. Misterność wykonania oraz dbałość o detale dodała serwecie dodatkowej subtelności i lekkości formy.

W kategorii malarstwo Pani Marlena Zielińska wyróżniona została nagrodą główną za obraz olejny – „Święta Anna”. Obraz utrzymany został w stylistyce ludowej, co stanowiło debiut malarki. Dzięki zastosowaniu pełnej harmonii kolorystyki, przetykanej mocniejszymi akcentami, z pozoru tylko naiwnie figuratywne przedstawienie świętej nabrało bardzo naturalnego oddźwięku, zniewalającego lekkością kompozycji.

Natomiast Pan Zbigniew Kurasiewicz został odznaczony wyróżnieniem w dziedzinie rzeźby za prace „Frasobliwy”. Praca przedstawiająca postać Chrystusa znanego z przydrożnych kapliczek stanowi niejako wizytówkę naszego kozienickiego twórcy, więc nie mogło zabraknąć jej na Jarmarku. Co więcej lipowe świątki Pana Zbigniewa wprowadziły jak zwykle niesamowity oraz swojski klimat okraszony nutką prostej, ludowej pobożności.

Powodów do radości i dumy było więc co niemiara. Natomiast fakt zdobycia nagród, świadczy tylko o wyjątkowych zdolnościach naszych laureatów, którzy za pomocą swojej małej, swojskiej sztuki próbują ocalić tak często ginące wartości od zapomnienia.


Aleksandra Wieczorek

Południowe mazowsze

Południowe Mazowsze Dziedzictwo i Rozwój
Wszyscy Razem Warka Razem dla Radomki
Wspólny Trakt Na Piaskowcu
Gminy Nadpiliczne

Losowa fotografia

Partnerzy projektu

armsa mazovia minrol arimr